Enerji Kimlik Belgesi Nedir ?

EKB Nedir ?

     Enerji Kimlik Belgesi, yapılarda kullanılan enerjinin yapıya ne kadar verimli olduğunu tespit etmek amacıyla, ölçümler yapılarak sayısal değerlerin doküman halinde belgelenmesi anlamına gelmektedir. Sonuç olarak yapının kalitesi enerjinin az kullanılması anlamına gelmemektedir. Aynı zamanda yapının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi gerekmektedir. Çünkü az kullanılan enerji yapının ihtiyacını karşılayamıyorsa bu da olumsuz bir durum olarak nitelendirilir.

     5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile 2007 yılında gündeme gelen kanun, 2008 yılında resmi gazetede yayınlanarak resmiyet kazandı. Bu kanuna göre 50 metre kare üstünde inşaat alanına sahip olan yapılar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundadır. Avrupa ülkelerinde yıllar önce uygulanmaya başlayan bu kanun ülkemizde 2011 yılında uygulanmaya başlandı. Kanuna göre, 2011 ve sonrasında yapılacak olan tüm yapıların inşaatı tamamlandığı anda iskan ruhsatı aşamasında gereken belgeler arasında Enerji Kimlik Belgesi de yer almalı diyerek zorunluluğu başlatmış oldu. 2011 yılından itibaren yapılacak binalara zorunluluk başlarken 2011 öncesi yapılara belge temini konusunda mühlet verildi. Bu mühlet 2 Mayıs 2017 itibariyle doldu. Fakat konudan habersiz olan vatandaşların mağdur olmaması ve işlemlerin yapılması aşamasında aksaklıkların yaşanması adına alt yapıyı hazırlaya bilmek için ek bir süre tanıyarak 1 Ocak 2020 tarihi son gün olarak belirlendi.

     Bu zorunluluğun yerine getirilmesi amacıyla bazı kısıtlamalar getirildi. 2011 sonrası yapılarda iskan aşamasında belge olmadan iskan ruhsatı verilmezken 2011 öncesi yapılar için de 1 Ocak 2020 itibariyle alış-satış, kiralama-kiraya verme işlemlerinde kısıtlamalar getirildi.

     Yapılan istatistiklere göre ülkemizde tüketilen enerjinin fazla olduğu ve büyük oranda israf edildiği tespit edildi. Bu israf neticesinde hem ülke kaynaklarımız boş yere zarar görürken hem de enerji ithalatı yaparak ülke bütçesi boş yere dışa akmaktadır. Konuyla ilgili ise yapılacak olan tespitler sonucunda ülke kaynaklarımızın dengeli kullanılması ve ülke sermayesinin dışarı çıkmaması hedeflenmektedir.

     Yanlış kullanılan enerjiye bağlı olarak maddiyatın yanı sıra doğal çevremiz de zar görmekte. Kullanılan enerji sonucu zararlı gaz salınımı yüzünden ekolojik denge deforme olmakta. Gelecek kuşakları ilgilendiren bu problem önlem alınmazsa kötü sonuçlar doğuracaktır. Devlet elince doğayı yıpranmaktan koruyacak önlemler alınıyor ve dolayısıyla bu önlemler için de bütçe ayrılıyor. Demek oluyor ki çevremizin zarar görmesi ile hem sağlığımıza hem de cebimize dokunuyor.